Haluksy, przypadłość znana głównie kobietom, mocno utrudnia życie. Jest powodem deformacji części stopy, która wpływa na jej estetykę oraz prowadzi do przewlekłego bólu utrudniającego poruszanie się.
Haluksy powstają głównie na skutek długotrwałego noszenia obuwia z wąskim czubkiem. Taki rodzaj butów prowadzi do zwężenia się palców w jego wnętrzu i z czasem do trwałej deformacji największego palca w stopie, czyli tzw. palucha. Problem polega głównie na uszkodzeniu kości śródstopia. Następuje uwypuklenie głowy kości, przy jednoczesnym skrzywieniu palca w kierunku następnych palców. Ostatecznym skutkiem jest zmiana położenia palucha i zapalenie stawu. Konsekwencją jest uporczywy ból.
Wiesz już, czym są haluksy, ale jak leczyć je skutecznie? Najlepszą odpowiedzią jest nie doprowadzić do powstania takiego stanu chorobowego. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest noszenie szerszego obuwia z przestrzenią na wszystkie palce oraz na stosunkowo płaskim obcasie.
Haluksy, jak leczyć początkowe objawy?
W przypadku każdej choroby najważniejsza jest profilaktyka. Jeśli będziesz stosować się do zdrowego trybu życia, który pomoże zachować Ci prawidłową wagę oraz wybierzesz obuwie o zróżnicowanej szerokości i wysokości, to powinno wystarczyć do powstrzymania rozwoju haluksów. Niestety czasami jest już za późno. Zatem gdy pojawią się haluksy, jak leczyć początkowe objawy? Wtedy można zastosować domowe ćwiczenia pomagające w walce z tą deformacją.
Chodzenie bardziej na zewnętrznych krawędziach stóp, przenoszenie ciężaru raz z palców na pięty, i z pięt na palce. Chwytanie przedmiotów palcami stóp. To najłatwiejsze ćwiczenia, które powinny pomóc zatrzymać rozwój haluksa. Jednak co w sytuacji, gdy to jest zbyt mało?
Haluksy jak leczyć profesjonalnie?
Jeśli Twoje początkowe działania wydają się mniej skuteczne, warto skorzystać z rozwiązań przygotowanych przez medyków. Tutaj mamy szereg akcesoriów, których podstawowym zadaniem jest korekta ułożenia palca u stopy.Jednym z rekomendowanych rozwiązań jest zakup silikonowego separatora, który oddzieli ?duży palec? od pozostałych palców, gdy doszło już do zwyrodnienia stawu. Drugim sposobem na ograniczenie bólu jest wybór elastycznej osłony na haluks. Wtedy pomagamy w odizolowaniu haluksa od wewnętrznej części obuwia i zmniejszamy ból. Trzecim wyjściem proponowanym przez specjalistów są korektory na haluksa. Forma ortezy zakładanej na palce w celu jego wyprostowania.
Czwartym i najbardziej drastycznym posunięciem jest leczenie przez wykonanie zabiegu chirurgicznego. Jednak jest to ostateczność.