Kule ortopedyczne ? jak wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Kule ortopedyczne to niezwykle pomocny sprzęt dla pacjentów po kontuzjach i operacjach. Są też wsparciem w codzienności seniorów lub osób niepełnosprawnych. Komfort korzystania z kul zależy przede wszystkim od ich odpowiedniego dopasowania. Nawet jeśli korzystanie ze sprzętu jest tylko przejściowe, powinien być dobrze dobrany do użytkownika. Jak wybrać kule ortopedyczne?

Jakie kule?

Najpopularniejszym rozwiązaniem są kule łokciowe, które sprawdzają się w większości przypadków. Pachwinowe zalecane są głównie dla pacjentów, którzy nie mają sprawnych dłoni lub jeśli zachodzi konieczność całkowitego odciążenia kończyny. Łokciowe kule ortopedyczne są komfortowe i uniwersalne. Najczęściej stosowane są w leczeniu pourazowym. Mogą być pomocne również w przypadku chorób zwyrodnieniowych.

Kule ortopedyczne ? jedna czy dwie?

Z perspektywy standardów rehabilitacyjnych zaleca się korzystanie z dwóch kul. Takie rozwiązanie jest lepsze dla utrzymania prawidłowej postawy i nie powoduje dodatkowego obciążenia kręgosłupa. W sytuacjach, w których uraz nie jest rozległy lub wsparcie potrzebne jest jedynie przez krótki okres, można z powodzeniem korzystać z jednej kuli ortopedycznej. W takim przypadku należy pamiętać, że powinna być stosowana w ręce po przeciwnej stronie kontuzji, np. w prawej, jeśli chora jest kończyna lewa. 

Jaka wysokość?

Jednym z najważniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kul ortopedycznych, jest ich wysokość. Powinna być dostosowana tak, by po oparciu na uchwycie ręka pozostawała lekko zgięta w łokciu. Uchwyt sprzętu powinien być na poziomie nadgarstka swobodnie zwisającej ręki. 

Komfortowy uchwyt 

Ważną kwestią dobrego dopasowania kuli ortopedycznej jest wybór odpowiedniego uchwytu. To aspekt szczególnie istotny w przypadku osób, które zmuszone są korzystać ze sprzętu przez okres dłuższy niż dwa miesiące. Na komfort uchwytu powinni zwrócić uwagę również pacjenci, którzy chcą lub potrzebują całkowicie odciążyć kończynę. Korzystanie z niewygodnego uchwytu może powodować ból dłoni i szybkie męczenie. W takiej sytuacji możliwy do pokonania dystans okaże się znacznie krótszy. 

Wiesz już, jakie kule ortopedyczne wybrać? Mamy nadzieję, że lektura dostarczyła Ci potrzebnych informacji. Jeśli rozglądasz się za sprzętem tego typu, sprawdź propozycje naszego sklepu. 

Menu

Udostępnij

QR kod

Ustawienia

Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.

Stwórz darmowe konto, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się