Jak utrzymać prawidłową postawę przy komputerze? Sprawdzone rozwiązania!

Bolą cię plecy i szyja? Ciągle ci coś strzyka? Nie możesz się schylić, bo czujesz ogromny dyskomfort i blokadę? Komputery zrewolucjonizowały wiele dziedzin życia. Są obecne w każdym miejscu pracy, a po powrocie do domu, także spędzasz przy nich większość czasu. Chcesz cieszyć się zdrowym kręgosłupem? Chcesz pozbyć się bólu i znów z radością brać dziecko na ręce lub bez problemu schylać się po klucze, które wypadły z torebki? Prawidłowa postawa przy komputerze pomoże ci zadbać nie tylko o kręgosłup, ale także o oczy, stopy i nadgarstki.

Odpowiednia odległość monitora

Siedzenie w we właściwej odległości od monitora pomoże ci ochronić wzrok i wpłynie na zachowanie prawidłowej postawy przy komputerze. Ekran komputera powinien być ustawiony tak, by jego górna część była na linii wzroku lub bezpośrednio pod nią. Przyjmuje się, że optymalna odległość monitora od twarzy to 50-75 cm. Ostatnią rzeczą, o jakiej musisz pamiętać, to ustawienie ekranu w taki sposób, by kierować spojrzenie pod kątem 30°.

Jak ustawić klawiaturę i myszkę?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak wielki wpływ na prawidłową postawę przy komputerze, ma sposób ustawienia klawiatury i myszki. Te urządzenia mają bezpośredni wpływ na kondycję twoich nadgarstków. Pochylasz się, żeby coś napisać i garbisz się, żeby sięgnąć po myszkę? Zanim zaczniesz zmieniać wysokość fotela, upewnij się, że klawiatura i myszka są ustawione w odległości 10-15 cm od krawędzi biurka (wolna część blatu, to miejsce, na którym możesz oprzeć nadgarstki, by ich nadmiernie nie przeciążać). Myszka potrzebuje dodatkowego miejsca wokół siebie (ważne, żeby nie stawiać w pobliżu myszki pojemników na długopisy, kalendarzy itp.), by móc ją swobodnie poruszać.

Wyreguluj fotel

Usiądź na fotelu i wyreguluj go na taką wysokość, by stopy były oparte o podłogę a kąt zgięcia nóg w kolanach i biodrach wynosił 90°. Przy wyborze fotela weź pod uwagę jego oparcie. Powinno ono podpierać dolny (lędźwiowy) odcinek kręgosłupa, a plecy powinny być lekko wygięte do przodu. Zdecyduj się na model krzesła z podłokietnikami, co pozwoli nie tylko odciążyć łokcie, ale także pomoże przy zachowaniu stabilnej pozycji.

Prawidłowa pozycja przy komputerze pomoże ci uniknąć bólu kręgosłupa, ochroni twój wzrok nadgarstki i łokcie. Warto przestrzegać kilku prostych zasad, by uchronić się przed poważnymi dolegliwościami i bólem. Zbyt duże przeciążenie kręgosłupa podczas pracy przy komputerze to często długa, żmudna i kosztowna rehabilitacja, której łatwo uniknąć stosując kilka prostych zasad.

Menu

Udostępnij

QR kod

Ustawienia

Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.

Stwórz darmowe konto, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się