Domowe przyrządy do pomiaru ciśnienia ? co wybrać?

Mierzenie ciśnienia w warunkach domowych jest niezwykle przydatne, a w przypadku niektórych schorzeń, wręcz konieczne. Jeśli stoimy przed wyborem przyrządu do pomiaru ciśnienia, warto wiedzieć, jakie rodzaje ciśnieniomierzy domowych można spotkać. 

Tradycyjne

Na przyrząd do pomiaru ciśnienia powietrza nazywa się manometr, a do mierzenia ciśnienia krwi tętniczej po prostu ciśnieniomierz. W tradycyjnych, przenośnych ciśnieniomierzach znajdują się przynajmniej dwa elementy: kołnierz naramienny wraz z zegarem i pompką oraz stetoskop. Kołnierz jest nakładany na ramię  i za pomocą pompki nadmuchiwany, żeby doprowadzić do zamknięcia tętnicy. Następnie przykłada się stetoskop poniżej kołnierza, stopniowo wypuszcza powietrze i nasłuchuje się, przy jakiej wartości ciśnienia słuchać tętnienie, i przy jakiej dźwięk z powrotem zanika. Pierwszy punkt to wartość ciśnienia skurczowego, drugi ? rozkurczowego. Korzystanie z tego typu urządzeń wymaga trochę wyczucia i wprawy, jest także dużo mniej wygodne od nowoczesnych modeli. 

Elektroniczne ciśnieniomierze 

Dużo bardziej wygodne, prostsze w użyciu i obsłudze są przyrządy elektroniczne. Najczęściej wystarczy jeden przycisk, a kołnierz automatycznie napompuje się wokół ramienia i sprzęt rozpocznie pomiar ciśnienia. Pomiar jest nieskomplikowany i stosunkowo szybki. Tego typu sprzęt najczęściej mierzy także puls i wyświetla tą wartość osobno lub ? najczęściej ? poniżej zmierzonej wartości ciśnienia. 

Plusem elektronicznych urządzeń jest duża dokładność, a także możliwość przechowywania w pamięci przyrządu do mierzenia ciśnienia wyników kilku, kilkunastu, a nawet ? kilkudziesięciu ostatnich pomiarów. Do tego może pełnić dodatkowe funkcje, na przykład wykrywanie arytmii, ryzyka nadciśnienia lub wyliczanie średniej ciśnienia z wybranego okresu.

W wersji kompaktowej 

Większość urządzeń domowych wraz z postępem technologii staje się mniejsza, bardziej kompaktowa, a nawet mobilna. Dotyczy to także przyrządów do pomiaru ciśnienia. Przede wszystkim pojawiły się ciśnieniomierze automatyczne, których opaskę zakłada się na nadgarstek. Jest ono dużo lżejsze i łatwiej je zabierać ze sobą.

Menu

Udostępnij

QR kod

Ustawienia

Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.

Stwórz darmowe konto, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się