Sen z wykorzystaniem poduszki ortopedycznej pomoże ukoić bóle pleców, karku i ramion, rozluźnić napięte mięśnie i dzięki temu lepiej regenerować organizm. Mimo to, spanie na tego typu poduszce, o określonym kształcie i innej miękkości niż zwykła, na początku nie jest prosta. Jak spać, żeby skorzystać najwięcej?
Odpowiedni dobór to podstawa
Konkretny problem i schorzenie, związane z układem ruchu i bolesnością w obrębie pleców, powinien być traktowany indywidualnie. Ta zasada dotyczy także doboru poduszki ortopedycznej. Można ją wykorzystywać tylko w celu poprawy jakości snu ? wtedy można zdecydować się na dość miękką, w porównaniu do innych tego typu wyrobów, poduszkę. W przypadku poważniejszych problemów, warto skonsultować się z lekarzem ortopedą w celu omówienia, w jaki sposób poprawić pozycję w trakcie snu.
Osoby drobne, o stosunkowo wąskich ramionach, niewysokie, powinny sięgać po poduszkę ortopedyczną o niższej wysokości, do ok. 12 cm. Osoby wyższe, jak i o bardziej solidnej budowie ciała, mogą zdecydować się na poduszkę wyższą, nawet do 15-16 cm. Do tego ważny jest materiał, z którego są wykonane te prozdrowotne akcesoria do spania. Ogromną zaletą tworzywa termoplastycznego jest ?pamięć?, czyli dostosowanie kształtu poduszki do odciśniętej głowy i karku. Ta cecha ułatwia usunięcie napięć z okolicy karku i ramion i nie blokuje przepływu krwi.
Ergonomiczna pozycja
Zadaniem poduszki ortopedycznej przeznaczonej do spania jest pomoc w prawidłowym ułożeniu ciała, przede wszystkim kręgosłupa. Niektóre modele poduszek są przeznaczone wyłącznie do spania na boku, na plecach, inne mają kształt odpowiedni do snu na dowolnym boku, jak i na plecach. Zawsze poduszka musi być podparciem w każdym punkcie ciała, z którym ma styk ? nie powinno być wolnych przestrzeni. Dotyczy to okolicy kręgosłupa szyjnego! Podparcie głowy zapewnia komfort, a karku, szyi jest w tym przypadku kluczowe. To dzięki niemu mięśnie mogą się rozluźnić.
Samo przyjęcie jednej pozycji w trakcie snu bywa uciążliwe. Na początku spania na poduszce ortopedycznej ten fakt może być na tyle uciążliwy, że może przeszkadzać i czasami doprowadzić do uczucia dyskomfortu, a nawet bólu szyi. Jak długo to może trwać? Taki stan ma prawo utrzymywać się przez maksymalnie dwa tygodnie ? gdy jest dłuższy, należy rozważyć zmianę poduszki na inną.